Güvenlik ve Alarm Firmaları İçin 4 Adımda İhracat !

Ülkemizde bugün “Güvenlik Sistemleri”, “Alarm”, “Yangın”, “Zayıf Akım” konularında proje yapan firma sayısı 8bin adetleri bulmuştur.

80 milyonluk bir ülke için bu rakam çok normaldir.

Fakat…

Yükselen döviz kurları ve faizler, inşaat gibi etkileşimli sektörlerin yavaşlaması, yatırımların ertelenmesi ve buna benzer sebepler güvenlik sistemleri pazarında yurt içinde daralma oluşturmaktadır.

Büyük ya da küçük farketmeksizin tüm firmaların bu daralmadan etkilenmemesinin yolu İHRACAT’tan geçer ve ihracat yapmak sanıldığı kadar zor değildir.

Bu yazıda, Sense4B olarak, ihracat yolunda öğrendiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Adım -1 ) “Biz yapamayız, ihracat zordur” demeyi bırakın !

Sanılanın aksine ihracat yapabilmek için üretim yapmanıza, büyük sermayelere ya da kalabalık personel kadrosuna gerek yoktur. Bu yazıda anlattığımız doğru stratejileri uyguladığı taktirde 4-5 kişiden oluşan bir güvenlik sistemleri tedarikçisi bile ihracat yapabilir. “Biz yapamayız” demeyi süratle bırakın !

Adım -2 ) Avantajlarınızı belirleyin !

İhracat yapmaya karar verdiyseniz doğru pazarlama stratejinizi belirlemeden önce hangi avantajlara sahip olduğunuzu ve olmadığınızı bulun.

Yurt dışında yapılacak bir projede hangi özelliğiniz dolayısıyla tercih edilirsiniz ?

Örneğin; kamera üreticisi ya da kablo üreticisi değilseniz kamera ve kablo ihraç etmek size pahalıya mal olacaktır ve inşa edeceğiniz mimari her zaman kolaylıkla yıkılma riski taşıyacaktır. Ayrıca dev üreticiler sizin ulaşmak istediğiniz pazarlara sizden önce farklı firmalar ile büyük olasılıkla ulaşmıştır. Teknik yönden yapması basit olan işleri çok güzel yapıyor olmanız da sizin avantajınız olamaz çünkü iş basit olduğu için güzel yapan rakibiniz de çok olur.

Fakat,

Kur dolayısıyla (global düzeyde) düşen işçilik maliyetiniz sizi bir çok coğrafyada avantajlı hale getirebilir.

Henüz ihracat yapmaya başlamamış yerli üreticilerin distribütörlüğünü yapmak sizi avantajlı hale getirebilir. Ülkemizde sanılanın aksine çok sayıda küçük ölçekli sistem, donanım, yazılım üreticileri bulunmaktadır. Yerli plaka tanıma yazılımları, yerli gprs modemler, yerli görüntü işleme çözümleri, yerli çevre güvenlik sistemleri ve daha nicesi… Yerli üreticileri tercih ederek hem fiyatta hem de müşteri taleplerine göre ürünü özelleştirmede avantaja sahip olursunuz.

Diğer bir avantajınız da devletin verdiği ihracat destekleri olabilir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir çok devletin aksine küçük büyük farketmeksizin tüm firmaların ihracatlarını destelemek için çılgın fırsatlar sunmaktadır. Uçak biletleriniz, fuar masraflarınız, reklam harcamalarınız, ofis giderleriniz, teminat destekleri, maliyet taksitlendirme, alet teçhizat makine lisans destekleriniz ve daha bir çok konuda kolaylıkla destek alabilirsiniz. Böylece diğer ülkelerdeki rakiplerinize göre ciddi avantajlar elde edersiniz.

Avantajlarınızı belirlediniz, şimdi sıra stratejinizi belirlemekte.

Adım -3 ) Stratejinizi Oluşturun !

İhracat yapmak istiyorsunuz, avantajlarınızı ve dezavantajlarınızı biliyorsunuz ve artık firmanıza uygun bir yol haritası belirlemek istiyorsunuz.

Evrak, belge, doküman, prosedür, gümrük vb. konuları şimdilik bir kenara koyun çünkü ilk bilmeniz gereken şeyler bunlar değil projedir. Tüm süreçlere hakim olmanız müşteri bulabileceğiniz anlamına gelmez. Ama müşterinizi ve projenizi bulursanız kervanı yolda düzebilirsiniz. Fakat gene de maliyetlendirmelerinizi yaparken bu süreçlerden geçmiş kişilere danışmanız faydalı olacaktır.

Yurt dışında ürün ya da hizmet satmanın yüzlerce farklı yolu vardır. Fakat çok sınırlı bütçelere sahipseniz bu yollardan sadece birkaçını uygulayabilirsiniz.

Mesela,

Müşterilere değil çözüm ortaklarına odaklanın !

Çünkü müşteri bulmak ve güvenini kazanmak pahalıdır, müşterileri yıllar içinde bulmuş ve güvenini kazanmış çözüm ortakları bulmaktan ucuzdur. Ayrıca bir projeyi tek firma olarak alırsanız o ülkenin bilmediğiniz birçok prosedürü ile uğraşmak zorunda kalırsınız.

Çözüm ortaklarınızı nasıl bulacağınız aşağıdaki bölümlerde anlatılmaktadır.

Çalışmak isteyeceğiniz firmaların bir şekilde sizi bulabilmesi lazım.

Tüm verdiğiniz hizmetler ve ürünler için web sayfanızı farklı dillerde versiyonlayın. Fakat farklı dillerdeki versiyonlarınızın google tarafından indekslenebiliyor olması lazım, aksi taktirde beyhude bir çalışma yapmış olursunuz. Farklı dillerde indekslenmiş bir web sayfası size süpriz yeni çözüm ortakları ve belki müşteriler getirecektir.

Pazarlama bütçenizi belirleyin ve bu bütçeye uygun olacak şekilde fuar katılımlarınızı, arama motoru reklamlarınızı planlayın.

Yabancı bir ülke şehrinin göbeğine 40 metrekare reklam panosu asamıyorsanız fuar katılımları ve arama motoru reklamları sizin için biçilmiş kaftandır.

Adım -4 ) Çözüm Ortakları Bulun !

Size farklı ülkelerd proje bulacak, iş getirecek çözüm ortakları bulmanın 4 etkili yolu vardır:

  • Fuar katılımları,
  • Hali hazırda birlikte çalıştığınız global vendor’lar,
  • Yurt dışında faaliyet gösteren yerli firmalarımız,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir